Zegary mechaniczne z natury rzeczy są przedmiotami długowiecznymi. Miejmy świadomość, że My, ja jako ich konserwator, Państwo jako właściciele i użytkownicy, jesteśmy etapem „życia” tych przedmiotów. Przed nami służyły one komuś, dbajmy o nie i ich nienaganny stan, a będą działać i służyć jeszcze przez wiele, wiele lat.

Podstawową zasadą, jaką się kieruję podczas pracy z zabytkowym zegarem, zegarkiem lub innym powierzonym mi przedmiotem jest: Primum non nocere

W myśl tej zasady nie wolno wprowadzać żadnych zmian w oryginalny przedmiot bez uzasadnionego powodu, a jedynie doprowadzić do pełnej sprawności „stan zastany”. Zdarza się oczywiście, że trzeba dorobić brakujące elementy lub naprawić uszkodzenia. Należy wtedy zadbać aby wszystkie prace były wykonane przy użyciu materiałów i technik jakie były używane w czasach powstania zabytkowego przedmiotu. Wszelkie prace wykonuje się tak aby zawsze można było powrócić do stanu zastanego.

Podczas szczególnych renowacji, połączonych z rekonstrukcją przedmiotu, na życzenie klienta prowadzę dokumentaję opisowo-fotograficzną wykonywanych prac.

Jak kupić zegar antyczny?

Zakup do domu starego przedmiotu, jakim niewątpliwie jest zegar antyczny powinien być spokojnie przemyślany i podparty minimalną chociaż wiedzą na ten temat. Pamiętać należy, że nowo zakupiony zegar będzie dla domu niewątpliwą ozdobą, nada wnętrzu charakteru, jednak prawdziwą wartością emocjonalną stanie się za wiele lat, często dla następnego pokolenia, któremu kojarzyć się będzie z rodzicami, dziadkami, … Dlatego też decydując się na zakup dokonajmy tego w sposób przemyślany, aby z naszego nabytku mogli też cieszyć się nasi bliscy w przyszłości.

Podczas mojej praktyki niestety często spotykałem się z kompletnie nietrafionymi zakupami polegającymi na ulegnięciu namowom przez nieuczciwych sprzedających.

Klienci nabywają zegar lub zegarek oczami, kupują wizerunek zewnętrzny, dlatego też mogą łatwo paść ofiarą oszustów.

Proszę Państwa, aktualnie rynek jest wprost przepełniony zegarami, które nie mają wartości jako oryginalne antyki, często są składakami, bądź też mają uszkodzone lub oszabrowane mechanizmy. Jednak wady te dostrzec może jedynie prawdziwy zegarmistrz z doświadczeniem w branży.

Dlatego też przed zakupem proponuję kierować się takimi zasadami:

  1. zdobyć choć elementarną wiedzę na temat starych zegarów
  2. przed zakupem skonsultować oglądany przedmiot z zegarmistrzem. Z mojej strony możecie Państwo zawsze liczyć na pomoc w tym zakresie, chętnie doradzę i objaśnię.
  3. być przygotowanym na dodatkową inwestycję polegającą na gruntownej naprawie, chyba, że sprzedający udziela gwarancji od zegarmistrza na prawidłowy chód zegara bądź zegarka

Użytkowanie zegara

Podstawowym, poza niewątpliwie ozdobnym aspektem, zadaniem zegara jest w sposób ciągły i nieprzerwany odmierzanie i wskazywanie płynącego czasu. Zegary i zegarki antyczne to przedmioty mechaniczne wymagające odpowiedniej obsługi i okresowej konserwacji.

Bardzo ważnym elementem użytkowania zegara i zegarka jest terminowe wykonywanie okresowych przeglądów mechanizmu. Przy prawidłowej obsłudze, przegląd taki powinno się wykonywać co około 2 lata. Polega to na gruntownym wyczyszczeniu i naoliwieniu w miejscach do tego przeznaczonych specjalną oliwką.

Operacja taka pozwala utrzymać mechanizm w należytym stanie i na dziesiątki lat odsunąć potrzebę gruntownej naprawy. Wynikiem tego jest również fakt posiadania zegara/ka w doskonałym stanie technicznym, którego wartość materialna nie będzie malała, a wartość sentymentalna będzie znacznie rosła

Zapewniam, że tak użytkowany zegar lub zegarek służył będzie jeszcze przez wiele, wiele lat.

W swojej praktyce spotykam się z pytaniem, po co przynosić zegar/ek do zegarmistrza? Przecież dobrze „chodzi”. – Odpowiadam wtedy pytaniem: czy samochodem też jeździ się dotąd, aż zatrze się silnik, czy też serwisuje się go co np. 15 tyś. km?

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących użytkowania zegarków lub zegarów zawsze służę radą i pomocą. Uważam, że wszyscy, zarówno użytkownicy jak i konserwatorzy – zegarmistrze powinni dążyć aby jak największa ilość wiekowych, cennych przedmiotów była utrzymana w jak najlepszym stanie.